Monday, 23 September 2013

QUANT Quiz ON D.I FOR RRB EXAM

Direction ( 1 – 5) : The following Line chart gives the ratio of the amounts of imports by a Company to the amount of exports from that Company over the period from 1995 to 2001.
Answer the following questions based on following Line graph.


1.    In how many of the given years were the exports more than imports ?
(1) 1                                   (2) 2
(3) 3                                   (4) 4

2.    The imports were minimum proportionate to the exports of the Company in the year :
(1) 1997                             (2) 1995
(3) 1996                             (4) 2000

3.    If the imports of a company in 1996 was Rs. 272 crores, the exports from the company in 1996 was:
(1) Rs.120 cr                     (2) Rs. 220 cr
(3) Rs. 320 cr                    (4) Rs. 420 cr

4.    What was the percentage increase in imports from 1997 to 1998 ?
(1) 70                                 (2) 72
(3) 74                                 (4) Data Inadequate

5.    If the imports in 1998 was Rs. 250 crores and the total exports in years 1998 and 1999 together was Rs 500 crores, then the imports in 1999 was :
(1) 320 Cr                          (2) 420 Cr
(3) 520 Cr                          (4) 620 Cr


Direction(6 – 10) :Study the following line graph which gives the number of students who joined and left the school in the beginning of the year for six years from 1996 to 2001.

Initial strength of the school in 1995 was 3000 Answer questions based on the line graph given below.


6.    The strength of the school increased from 1997 to 1998 by what percent ?
(1) 1.7 %                           (2) 1.8 %
(3) 1.9 %                           (4) 2 %

7.    The number of students studying in the school during 1999 was :
(1) 3100                             (2) 3000
(3) 3150                             (4) 3250

8.    During which of the following pairs of years, the strength of the school was same ?
(1) 1997 and 1998
(3) 1998 and 2000
(3) 1999 and 2001
(4) 1996 and 2000

9.    The number of students studying in the school in 1998 was what percent of the number of students studying in the school in 2001 ?
(1) 90.75 %                       (2) 91.75%
(3) 92.75%                        (4) 93.75%

10.  Among the given years the largest number of students joined in which year ?
(1) 1999                             (2) 2000
(3) 2001                             (4) 1998




ANSWERS WITH SOLUTIONS:
1.    (4):
Explanation: Clearly the exports are more than the imports implies that the ratio of value of imports to exports in less than 1.
So years are 1995, 1996, 1997 and 2000. So these are four years

2.    (1) :
Explanation: Clearly from the line graph we can judge it is minimum in year 1997.

3.    (3) :
Explanation: We are given with the ratio of imports and exports in the line graph.
Let the exports from the company in 1996 was x
then,
272/x = 0.85
=> x = 272/0.85
=> x = 320 

4.    (4) :
Explanation:  For calculating the percentage we will need value of exports, imports etc. We are only given with the ratio. So data in Inadequate
Note: Please note in charts questions, most probably it includes 1 or more than 1 questions which are percentage based. So please clear percentage questions before preparing it. Because this is very scoring section.

5.    (2) :
Explanation: The Ratio of imports to exports for the years 1998 and 1999 are 1.25 and 1.40 respectively.
Let the exports in the year 1998 = Rs. x crores
Then,the exports in the year 1999 = (500-x) crores
=> 1.25 = 250/x [because 1.25 is 1998 ratio]
=> x = 250/1.25 = 200 crore
Thus the exports in the year 1999 were 500 - 200
= 300 crore
Let the imports in the year 1999 = Rs y crore
Then 1.40 = y/300
=> y = 1.40*300 = 420 crore



Directions ( 6-10):
6.    (1)
Explanation: Let analyse the graph before answering question.
Number of students in 1995 = 3000 [given]
Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100
Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950
Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000
Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150
Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100
Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200
Above analysis will help us solving problems for this line graph.
Lets be back on question now,
Percentage increase in strength of the school from 1997 to 1998 will be,
= ((3000−2950)/2950
100)%=1.69%
So this is approx equal to 1.7%

7.    (3)
Explanation: Number of students in 1995 = 3000 [given]
Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100
Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950
Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000
Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150

8.    (4)
Explanation: Number of students in 1995 = 3000 [given]
Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100
Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950
Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000
Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150
Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100
Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200
From from above options we find in 1996 and 2000 number of students was same i.e. 3100

9.    (4)
Explanation: Number of students in 1995 = 3000 [given]
Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100
Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950
Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000
Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150
Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100
Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200
In 2001 students = 3200
In 1998 students = 3000
Required Percentage =(3000/3200
100)%=93.75%
10.  (3)
Explanation: Clearly from the line graph we can judge it was in year 2001.





14 comments:

Anonymous said...

Thanx

Anonymous said...

Thanx

Anonymous said...

Thanx

Anonymous said...

Plz sir prvide Quadric equation question for RRB clerck

Anonymous said...

sir,please provide descriptive notes on computer literacy.please.......

Anonymous said...

sir,please provide descriptive notes on computer literacy.please.......

Anonymous said...

the chart for question no(6-10) has a mistake for the year 2001 as it shows an increase of 500 students and answers are based on an increase of 550 students.

Anonymous said...

Ya dude data for 2001 is wrong in figure..it shud b 550 students.

Anonymous said...

Yes u r rite

Anonymous said...

sorry its not a dude.

Anonymous said...

sorry its not a dude.

Anonymous said...

Yes the data is wrong.

Anonymous said...

Whatever..

Anonymous said...

in 2001,100 student hav joined whereas in 1999,150 st hav joined then hw d ans z 2000.it should b 1999.Can anyone clear my doubt?

Post a Comment