# Quantitative Aptitude Quiz For IBPS SO Pre: 5th December 2018

**Dear Aspirants,**

Numerical Ability or Quantitative Aptitude Section has given heebie-jeebies to the aspirants when they appear for a banking examination. As the level of every other section is only getting complex and convoluted, there is no doubt that this section, too, makes your blood run cold. The questions asked in this section are calculative and very time-consuming. But once dealt with proper strategy, speed, and accuracy, this section can get you the maximum marks in the examination. Following is the Quantitative Aptitude quiz to help you practice with the best of latest pattern questions.

**Q1. The ratio of monthly salaries of two persons, A and B is 8 : 7. If the salary of A is increased by 20% and that of B by 11%, the new ratio becomes 96 : 77. What is A’s salary?**

Rs. 800

Rs. 775

Rs. 750

Cannot be determined

None of these

**Q2. A 210-metre long train crosses a man running at 9 kmph in opposite direction in 6 seconds. Find the speed of the train.**

58 kmph

97 kmph

107 kmph

117 kmph

127 kmph

**Q3. Average score of a cricketer in 13 matches is 42 runs. If the average score in the first 5 matches be 54 runs, what is the average score in the last eight matches?**

36.5

34.5

35.4

38

None of these

Solution:

Total runs in the last eight matches

= 13×42–5×54=546-270

= 276

∴ Required average

= 276/8=34.5

= 13×42–5×54=546-270

= 276

∴ Required average

= 276/8=34.5

**Q4. The perimeter of a rectangle whose length is 6 metres more than its breadth is 84 metres. What is the area of the triangle whose base is equal to the diagonal of the rectangle and height is equal to the length of the rectangle?**

360 sq. metres

380 sq. metres

460 sq. metres

400 sq. metres

540 sq. metres

**Q5. Due to decrease of 10% in the price of tea per kg, a consumer buys 250 gm of tea more than before for Rs. 270. What is the original price of tea?**

Rs. 130/kg

Rs. 120/kg

Rs. 115/kg

Rs. 140/kg

None of these

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the following questions Preferences of people (man and children) in buying different ice-cream flavors over the years.**

**Q6. People buying chocolate flavor ice cream in year 2002 and 2003 together are approximately what percent more or less than people buying vanilla flavor ice-cream in 2005 and 2006 together?**

5%

8%

12%

15%

6%

Solution:

People buying chocolate flavor in 2002 and 2003 together

=400+300=700

People buying vanilla flavor ice – cream in 2005 and 2006=350+300

=650

Required percentage =50/650×100

=7.69

~ 8% more

=400+300=700

People buying vanilla flavor ice – cream in 2005 and 2006=350+300

=650

Required percentage =50/650×100

=7.69

~ 8% more

**Q7. If ratio of man to children buying strawberry flavor ice cream in 2004 is 7 : 5 and children buying vanilla flavor ice cream in 2002 are 120% of children buying strawberry flavor in 2004 then what number of people except children buy vanilla flavor in 2002**

150

175

200

225

300

**Q8. People buying vanilla flavor ice cream in 2003 are approximately what percent less than people buying all three flavors in 2005?**

35%

57%

47%

63%

38%

Solution:

People buying vanilla flavor in 2003 = 375

People buying all three flavor in 2005 = 350+ 250 + 275

= 875

Required percentage = (875-375)/875×100

~ 57%

People buying all three flavor in 2005 = 350+ 250 + 275

= 875

Required percentage = (875-375)/875×100

~ 57%

**Q9. What is the ratio of people buying vanilla flavor in 2001, 2004 and 2006 together to the people buying strawberry flavor over all year?**

38/69

13/69

31/29

53/23

None of these

Solution:

People buying vanilla flavor ice-creams in 2001, 2004 and 2006 = 400 +250 + 300

= 950

People buying strawberry flavor over all years

=300+350+325+300+275+175

=1725 Required ratio =950/1725

=38/69

= 950

People buying strawberry flavor over all years

=300+350+325+300+275+175

=1725 Required ratio =950/1725

=38/69

**Q10. Average of people buying vanilla flavor in 2004 and 2006 together is X and if people buying chocolate flavor in 2007 are 100/11% percent more than x, then find number of people buying chocolate flavor in 2007.**

300

400

350

500

250

Solution:

X=550/2

=275

Number of people buying chocolate in 2007 = (100+100/11)% of 275

=1200/(11×100)×275

=300

=275

Number of people buying chocolate in 2007 = (100+100/11)% of 275

=1200/(11×100)×275

=300

**Directions (11-15): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions ?**

**Q11. 36.05% of 350 = ?**

105

133

126

145

118

Solution:

? = 36% of 350 = 126

**Q12. 8.07% of 449.97 + 5.96% of 1449.97 = 24.98% of ?**

576

378

550

625

492

Solution:

8% of 450 + 6% of 1450 = 25% of ?

25% of ? = 36 + 87

25/100×? = 123

? = (123 × 100)/25=492

25% of ? = 36 + 87

25/100×? = 123

? = (123 × 100)/25=492

**Q13. 84.04% of 1649.97 + 19.98% of 870.08 = ?**

1600

1560

1410

1375

1800

Solution:

? = 84% of 1650 + 20% of 870

? = 1386 + 174 = 1560

? = 1386 + 174 = 1560

**Q14. 64.07% of 249.96 + 35.93% of 150.17 = ?**

214

180

235

245

340

Solution:

? = 64% of 250 + 36% of 150

? = 160 + 54 ? = 214

? = 160 + 54 ? = 214

**Q15. 35.01% of ?= 35.98²-32.02²-62.01**

1000

800

600

400

200

Solution:

35/100×? = 36² - 32²-62

35/100×? = 1296-1024-62=210

?= 210×100/35=600

35/100×? = 1296-1024-62=210

?= 210×100/35=600

## No comments