# SBI PO Quantitative Aptitude Quiz For Prelims: 8th April

**Dear Aspirants,**

###
**Quantitative Aptitude Quiz For SBI PO/Clerk Prelims**

Numerical Ability or Quantitative Aptitude Section has given heebie-jeebies to the aspirants when they appear for a banking examination. As the level of every other section is only getting complex and convoluted, there is no doubt that this section, too, makes your blood run cold. The questions asked in this section are calculative and very time-consuming. But once dealt with proper strategy, speed, and accuracy, this section can get you the maximum marks in the examination. Following is the Quantitative Aptitude quiz to help you practice with the best of latest pattern questions.

**Q1. A company blends two varieties of tea from two different tea gardens, one variety costing Rs. 20 per kg, and other Rs 25 per kg, in the ratio 5 : 4. He sells the blended tea at Rs. 23 per kg. Find his profit percent.**

4%

4.5%

3%

3.5%

5%

**Q2. Prakash obtained equal marks in Mathematics and Physics. The ratio of marks in Physics and Chemistry is 2 : 3. And the ratio of marks in Mathematics and Biology is 1 : 2. He has scored an aggregate of 66% marks. The maximum marks in each subject is same. In how many subjects did he score greater than 60% marks?**

2

1.5

3

1

None of the above

**Q3. Balram is as much younger than Bhairav as Bhairav is older than Virendra. If the sum of the ages of Bhairav and Balram is 50 years, what is the difference between Balram and Bhairav’s age?**

12

10

8

Cannot be determined

None of these

Solution:

Age of (Bhairav – Balram) = Age of (Bhairav – Virendra)

⇒ Age of Balram = Age of Virendra

Also, Age of (Balram + Bhairav) = 50

From all inputs.

Difference between the ages of Bhairav & Balram cannot be determined.

⇒ Age of Balram = Age of Virendra

Also, Age of (Balram + Bhairav) = 50

From all inputs.

Difference between the ages of Bhairav & Balram cannot be determined.

**Q4.A certain distance is covered by a vehicle at a certain speed. If half of this distance is covered by another vehicle in double the time, what will be the ratio of speeds of the two vehicles?**

1 : 4

5 : 1

3 : 1

7 : 3

None of these

**Q5. B’s present age is 9 years older than the present age of A. if the ratio of B’s age 11 years hence and C’s present age is 9:8. At present, C’s age is twice A’s age. What will be the age of B after 4 years?**

28.5

28

29

30

35

**Q6. If the ratio of curved surface area of cylinder to the volume of cylinder is 2 : 21 while the ratio of diameter of cylinder to the height of cylinder is 7:3. Find the total surface area of cylinder?**

5150

5148

5146

5140

None of the above

**Q7. If one is added to the numerator while 7 is subtracted to the denominator, ratio becomes 5 : 3. While if one is added to the denominator while 3 is subtracted from the numerator, ratio becomes 4 : 5. What is the value of denominator?**

21

17

13

25

19

**Q8. The sum of present age of Rima and Abby is 48 years. Today Abby is 4 years older than Shweta The respective ratio of the present ages of Rima and Shweta is 4 : 7 What was Abby’s age two years ago ?**

32 years

30 years

28 years

34 years

36 years

**Q9. P, Q and R together start a business. The ratio of the investment of P, Q and R is 0.125 : 0.75 : 0.25. After 8 months P adds thrice amount of his earlier investment and R withdraws half of his earlier investment. At the end of the year, they earn a total profit of Rs 5800. What is Q’s share in the profit ?**

Rs. 3400

Rs. 3200

Rs. 3600

Rs. 3800

Rs. 4200

**Q10. A man gave 20% of his salary to his only son and only daughter. the ratio of amount given to his son and daughter is 3 : 2 respectively. Twice the amount what he gave to his daughter, invested in LIC. Out of the remaining amount he gave one-fourth to his wife. After that he was left with Rs. 16800, find out the amount invested in LIC.**

Rs. 5600

Rs. 5400

Rs. 5800

Rs. 6200

Rs. 6800

**Directions (11-15): What will come in place of question mark (?) in the following number series?**

**Q11. 1, 10, 44, 135, 272, ?**

274

545

237

544

273

Solution:

Series is,

1 × 5 +5 = 10

10 × 4 + 4 = 44

44 × 3 + 3 = 135

135 × 2 + 2 = 272

272 × 1 + 1 = 273

1 × 5 +5 = 10

10 × 4 + 4 = 44

44 × 3 + 3 = 135

135 × 2 + 2 = 272

272 × 1 + 1 = 273

**Q12. 1.5, 4, 14, 57, 289, ?**

1739

1839

1639

1539

1793

Solution:

Series is

1.5 × 2 +1 = 4

4 × 3 +2 = 14

14 × 4 + 3 = 57

57 × 5 + 4 = 289

289 × 6 + 5 = 1739

1.5 × 2 +1 = 4

4 × 3 +2 = 14

14 × 4 + 3 = 57

57 × 5 + 4 = 289

289 × 6 + 5 = 1739

**Q13. 3, 11, 32, 127, 380, ?**

1619

1219

1319

1419

1519

Solution:

Series is

3 × 4 -1 = 11

11 × 3 – 1 = 32

32 × 4 – 1 = 127

127 × 3 – 1 = 380

380 × 4 -1 = 1519

3 × 4 -1 = 11

11 × 3 – 1 = 32

32 × 4 – 1 = 127

127 × 3 – 1 = 380

380 × 4 -1 = 1519

**Q14. 7, 48, 105, 187, 303, ?**

460

466

464

462

471

**Q15. 24, 14, 122, 34, 340, ?**

62

510

214

79

98

Solution:

Patter is

3³ - 3 = 27 – 3 = 24

4² - 2 = 16 – 2 = 14

5³ - 3 = 125 – 3 = 122

6² - 2 = 36 – 2 = 34

7³ - 3 = 343 – 3 = 340

8² - 2 = 64 – 2 = 62

3³ - 3 = 27 – 3 = 24

4² - 2 = 16 – 2 = 14

5³ - 3 = 125 – 3 = 122

6² - 2 = 36 – 2 = 34

7³ - 3 = 343 – 3 = 340

8² - 2 = 64 – 2 = 62

## No comments