All About Number Series

What is Number Series?

Number
series is a arrangement of numbers in a certain order, where some numbers are
wrongly put into the series of numbers and some number is missing in that
series, we need to observe and find the accurate number to the series of
numbers.



About Course:

This package Includes IBPS PO Study Material -  Subscribe Now

About Bank Mahapack
If you are preparing for more than 1 Banking & Insurance exams then this is the pack we recommend you buy.

It is most cost effective and you get access to 100% digital content for Bank & Insurance exams on Adda247.

Banking & Insurance Exams Covered in this Pack

Additionally you can crack any private bank job exam with content in this pack.

 

Bank & Insurance Mahapack Highlights 

  • Structured course content
  • Recorded classes available if you miss any live class
  • Previous Years’ Papers of all upcoming exams.
  • Full Length Mocks based on the latest pattern with detailed solutions (video solutions for certain topics)
  • Topic level knowledge tests
  • Strategy sessions, time management & Preparation tips from the experts
Bank Maha Pack
  1. Unlimited Live Classes & Recorded Video Courses
  2. Unlimited Tests and eBooks
  3. 1 Lakh+ Selections
Validity
  1. 6 Months
  2. 1 Month
  3. 3 Months
6049 504/month
BUY NOW
In
competitive exams number series are given and where you need to find missing numbers.
The number series are come in different types. At first you have to decided
what type of series are given in papers then according with this you have to
use shortcut tricks as fast as you can .
Different
types of Number Series

There are some format of series which are given in Exams.

Perfect
Square Series:

This Types of Series are based on square of a number which is
in same order and one square number is missing in that given series.



Example 1: 441, 484, 529, 576?



Answer: 441
= 212, 484 = 222, 529 = 232, 576 = 24,
625 = 252.
Perfect
Cube Series: 

This Types of Series are based on cube of a number which is in
same order and one 
cube number is missing in that given series



Example 2: 1331, 1728, 2197, ?



Answer
:
 113 ,  123 ,  133 ,  143 
Geometric
Series:

This type of series are based on ascending or descending order of numbers and
each successive number is obtain by multiplying or dividing the previous number
with a fixed number.



Example 3: 5, 45, 405, 3645,?



Answer: 5
x 9 = 45, 45 x 9 = 405, 405 x 9 = 3645, 3645 x 9 = 32805.
Two
stage Type Series:

A two tier Arithmetic series is one in which the differences of successive numbers
themselves form an arithmetic series.



Example 4: i. 3, 9, 18, 35, 58,——



ii. 6, 9, 17, 23,———-



Mixed
Series
:

This type of series are more than one different order are given in a series
which arranged in alternatively in a single series or created according to any
non-conventional rule. This mixed series Examples are describes in separately.



Examples
5: 

11, 24, 50, 102, 206, ?



Answer: 

11 x 2 = 22 +2 = 24,



24 x 2 = 48 + 2 = 50,



50 x 2 = 100 + 2 = 102,



102 x 2 = 204 + 2 = 206,



206 x 2 = 412 + 2 = 414.


So
the missing number is 414.
Number
Series Quiz

Directions (1-10): What will come in place of the question marks (?) in the
following Number series?
1.    0,
6, 24, 60, 120, 210, ?
A.  336       
B.  349
C.  312
D.  337
E.  None of these
2.    11,
14, 19, 22, 27, 30, ?
A.  39
B.  34
C.  36
D.  35
E.  None of these
3.    6,
12, 21, ? , 48
A.  33
B.  39
C.  36
D.  31
E.  None of these
4.    18,
22, 30, ? ,78, 142
A.  44
B.  35
C.  46
D.  48
E.  None of these
5.   
73205, 6655, 605, 55, ?
A.  9
B.  5
C.  13
D.  11
E.  None of these
6.   
25, 100, ?, 1600, 6400
A.  400
B.  300
C.  360
D.  420
E.  None of these
7.   
125, ?, 343, 512, 729, 1000
A.  216
B.  215
C.  256
D.  225
E.  None of these
8.   
1 , 9 , 125 , 343 , ? , 1331
A.  730
B.  729
C.  512
D.  772
E.  None of these
9.   
121, 144, 169, ?, 225
A.  180
B.  172
C.  186
D.  196
E.  None of these
10. 
?, 2116, 2209, 2304, 2401, 2500
A.  2124
B.  1972
C.  1521
D.  2025
E.  None of these
Answers
with Explanation:-
1.   
 (A)
The given series is : 13 – 1, 23 – 2, 33 –
3, 43 – 4, 53 – 5, 63 – 6,
So the missing term = 73 – 7 = 343 – 7 = 336 .
2.   
(D)
The pattern is + 3, + 5, + 3, + 5, …………
So the missing term is = 30 + 5 = 35 .
3.   
(A)
The pattern is + 6, + 9, + 12, +15 ………..
So the missing term is = 21 + 12 = 33 .
4.   
(C)
The pattern is +4, +8, +16, +32, +64
So the missing term is = 30 + 16 = 46 .
5.   
(B)
5 x 11
= 55, 55 x 11 = 605, 605 x 11 = 6655, 6655 x 11 = 73205
6.   
(A)
25 x 4
= 100, 100 x 4 = 400, 400 x 4 = 1600, 1600 x 4 = 6400.
7.   
(A)
 125 = 53 , 216 = 63,
343 = 73, 512 = 83, 729 = 93,
1000 = 103.
8.   
(B)
 13 , 33 , 53 , 73 , 93 , 113
9.   
(D)
121 = 112, 144 = 122,
169 = 132, 196 = 142, 225 = 152.
10.  (D)

 2025 =
452, 2116 = 462,
2304 = 482, 2401 = 492, 2500 = 502


TIME TAKEN
Within 5 min         : EXCELLENT
5-8 min  
            
 : YOU CAN DO BETTER
More than 8 min   : YOU
NEED TO WORK HARD