**Directions:**

( 1 – 5) :The

( 1 – 5) :

following pie chart represents the break-up of Raju’s monthly Expenses.

**1.**

**If Raju spent Rs 4500**

more on food and transport together than he spent on rent, then Find his

monthly expenses.

more on food and transport together than he spent on rent, then Find his

monthly expenses.

(1) Rs. 20 ,000

(2) Rs. 15,000

(3) Rs. 30,000

(4) Rs. 40,000

(5) Rs. 35,000

**2.**

**If**

Raju increased his savings, which is currently 10% of his income, by 20% and

reduced his expenses by 20%, then his savings would be what percentage of his

expenses?

Raju increased his savings, which is currently 10% of his income, by 20% and

reduced his expenses by 20%, then his savings would be what percentage of his

expenses?

(1) 15%

(2) 25%

(3) 30%

(4) 10%

(5) 20%

**3.**

**Raju**

spent 20% of his expenditure on ‘others’ on entertainment. This amounted to Rs

2100. Find his expenditure on education.

spent 20% of his expenditure on ‘others’ on entertainment. This amounted to Rs

2100. Find his expenditure on education.

(1) 4,500

(2) 5,000

(3) 7,000

(4) 6,500

(5) None of these

**4.**

**Find**

the angle made by the expenditure on rent and ‘others’ put together.

the angle made by the expenditure on rent and ‘others’ put together.

(1) 150

^{0}
(2) 160

^{0}
(3) 180

^{0}
(4) 200

^{0}
(5) None of these

**5.**

**As**

prices dropped, Raju’s expenditure on clothes dropped by 10%. As a result of

this, his expenditure on ‘others’ decreased from Rs 10,500 to Rs 10,290.What

percentage of his expenditure on ‘others’ was spent on clothes?

prices dropped, Raju’s expenditure on clothes dropped by 10%. As a result of

this, his expenditure on ‘others’ decreased from Rs 10,500 to Rs 10,290.What

percentage of his expenditure on ‘others’ was spent on clothes?

(1) 12%

(2) 30%

(3) 16%

(4) 20%

(5) None of these

**Direction(6 – 10) :**Study the following line graph which

gives the number of students who joined and left the school in the beginning of

the year for six years from 1996 to 2001.

**Initial strength of the**

school in 1995 was 3000 Answer questions based on the line graph given below.

school in 1995 was 3000 Answer questions based on the line graph given below.

**6.**

**The strength of the school increased**

from 1997 to 1998 by what percent ?

from 1997 to 1998 by what percent ?

(1) 1.7

%

(2) 1.8 %

%

(2) 1.8 %

(3) 1.9

%

(4) 2 %

%

(4) 2 %

(5) None of these

**7.**

**The number of students studying in the**

school during 1999 was :

school during 1999 was :

(1)

3100

(2) 3000

3100

(2) 3000

(3)

3150

(4) 3250

3150

(4) 3250

(5) None of these

**8.**

**During which of the following pairs of**

years, the strength of the school was same ?

years, the strength of the school was same ?

(1) 1997 and 1998

(3) 1998 and 2000

(3) 1999 and 2001

(4) 1996 and 2000

(5) None of these

**9.**

**The number of students studying in the**

school in 1998 was what percent of the number of students studying in the

school in 2001 ?

school in 1998 was what percent of the number of students studying in the

school in 2001 ?

(1) 90.75

%

(2) 91.75%

%

(2) 91.75%

(3) 92.75%

(4) 93.75%

(4) 93.75%

**10.**

**Among the given years the largest**

number of students joined in which year ?

number of students joined in which year ?

(1)

1999

(2) 2000

1999

(2) 2000

(3)

2001

(4) 1998

2001

(4) 1998

(5) None of these

**Answers**

**With Solutions :**

**1.**Percentage of his expenditure spent on

rent =15%

Percentage of his expenditure spent on transport and food =30%

⇒ 30%−15%=15% =

Rs 4500

Rs 4500

Monthly expenses:

= 100% = ( 100/15) X 4500

=

**Rs. 30,000**

**2.**Let his monthly income be Rs x.

Original savings = Rs. (

10/100)x

10/100)x

New Savings = ( 10/100)x +

20/100(10x/100)

20/100(10x/100)

= Rs. ( 12/100)x

Original expenditure = x –

(10/100)x

(10/100)x

= Rs. ( 90/100)x

New expenditure :

= (90/100)x – (20/100) (

90x/100)

90x/100)

= Rs. ( 72/100)x

Required percentage :

[(12x/100)/(72x/100)] x

100

100

**= 16.66%**

**3.**Expenditure on entertainment:

=20%of(35% of others)=7% of the total expenses

⇒ 2100=7% of

total expenses

Also education accounts

for 20% of the total expenses.

for 20% of the total expenses.

⇒ Expenditure on

education:

education:

= 20% of the total= Rs [

2100 x ( 20/7)]

2100 x ( 20/7)]

**= Rs. 6,000**

**4.**Total expenditure on rent and others:

=15%+35%

=50%

Required angle = ( 50/100)

x 360

x 360

^{0}**= 180**

^{0}

^{}**5.**Decrease in expenditure on

‘others’:

=10,500−10,290= Rs 210

⇒ initial

expenditure on clothes:

= 210 (100/10)

= Rs. 2100

ð

Required

percentage:

Required

percentage:

= ( 2100/10,500) x 100

**= 20%**

**Directions ( 6-10):**

**6.**(1)

**Explanation**: Let analyse the graph before

answering question.

Number of students in 1995 = 3000 [given]

Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100

Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950

Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000

Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150

Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100

Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200

Above analysis will help us solving problems for this line graph.

Lets be back on question now,

Percentage increase in strength of the school from 1997 to 1998 will be,

= ((3000−2950)/2950∗100)%=1.69%

**So this is approx equal to**

1.7%

1.7%

**7.**(3)

**Explanation**: Number of students in 1995 = 3000

[given]

Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100

Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950

Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000

Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150

**8.**(4)

**Explanation**: Number of students in 1995 = 3000

[given]

Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100

Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950

Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000

Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150

Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100

Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200

From from above options we find in 1996 and 2000 number of students was same

i.e. 3100

**9.**(4)

**Explanation**: Number of students in 1995 = 3000

[given]

Number of students in 1996 = 3000-250+350 = 3100

Number of students in 1997 = 3100-450+300 = 2950

Number of students in 1998 = 2950-400+450 = 3000

Number of students in 1999 = 3000-350+500 = 3150

Number of students in 2000 = 3150-450+400 = 3100

Number of students in 2001 = 3100-450+550 = 3200

In 2001 students = 3200

In 1998 students = 3000

Required Percentage =(3000/3200∗100)%

**=93.75%****10.**(3)

**Explanation**: Clearly from the line graph we can

judge it was in year 2001.