DI QUIZ For SBI PO

Directions(1-5):Study the Following Pie chart and table to answer these
question.


Statewise details of adult population of a country.

M:F Ratio ( M=male ,F= Female)

States
Graduate and Above
Up to 12th Std Pass
 
M
F
M
F
A
7
5
7
9
B
5
3
3
5
C
5
4
4
5
D
9
8
5
7
E
9
7
9
10
F
4
3
3
2

1.      
What is the
difference between graduate male population and XII Std male population from
site A?
(a)
24000            (b) 14000            (c) 28000            
(d) 36000            (e)
None of these

2.      
What is the
ratio of graduate female population of state E to XII Std female population of
state D, respectively?
(a)
7 : 5                 (b)5 : 7                                 (c)
16 : 15           
(d) 16 : 16           (e) None of these

3.      
Graduate
female population of state C is what per cent of the XII Std female population
of that state?
(a)
40%                (b) 62.5%            (c) 50%                
(d) 52.5%            (e)
None of these

4.      
Class XII
pass male population of state C is what per cent of the total XII Std
population of all the states together?
(a)
8 %                 (b)
12%                (c) 11%               
(d) 9%                 (e) None of
these

5.      
What is the
ratio of graduate male population of state E to XII Std female population of
that state?
(a)
28 : 35           (b)
35 : 28           (c) 32 : 45            
(d)
45 : 32           (e)
None of these

Directions
(6-10) :  Study the following information
carefully to answer the questions given below it.
A survey conducted on 1800
villages shows that 25%  of the total
villages have only adequate water supply. 15% of the total number have proper
supply of electricity only. 7% of the total number villages have only proper
education facilities. 12% of the total number of villages have the
telecommunication services only. 16 % of the total number of villages have
proper health care services only.  6% of
the total number of villages have adequate water as well as supply of electricity.
8% of the total number of villages  have
adequate supply of water, electricity as well as health care services.5% of the
total number of villages have proper supply of electricity, telecommunication
services as well as health care services and 6% of the total number of villages
have all the facilities.
6.How many villages in all have
adequate water supply.
(a)702                  (b)450                  (c)594                   
(d)810                  (e)none of
these
7.How many villages in all have
adequate supply of water as well as electricity.
(a)360                  (b)108                  (c)720                   
(d)972                 (e) none of
these
8.How many villages in all do not
have proper supply of electricity.
(a)720                  (b)850                  (c)920                   
(d)1080               (e)
none of these
9.How many villages have only
proper education facilities.
(a)108                  (b)126                  (c)234                   
(d)216                 (e) none of
these
10.How many villages have all the
facilities.
(a)90                     (b)126                  (c)144                   
(d)106                  (e) none of
thes

Explanation:
1.       (B) Graduate male population of state A
= 24 x 16/100 x 7/12 lakh = 2.24 lakh
12th male population of state A
= 32 x 15/100 x 7/16 lakh = 2.1 lakh
Required difference = (2.24 – 2.1) lakh = 14000
2.       (D) Graduate female population of state E
= 24 x 20/100 x 7/16 lakh = 2.1 lakh
12th female population of state D
= 32 x 12/100 x 7/12 lakh = 2.24 lakh
Required ratio = (2.1 : 2.24)
= 210 : 224 = 15 : 16
3.       (C) Graduate female population of state C
= 24 x 15/100 x 4/9 = 1.6 lakh
12th female population of state C
= 32 x 18/100 x 5/9 = 3.2 lakh
Required percentage = 1.6/3.2 x 100% = 50%
4.       (A) 12th pass male population of state C
= 32 x 18/100 x 4/9 = 2.56 lakh
Required percentage = 2.56/32 x 100% = 8%
5.       (E) Graduate male population of state E
= 24 x 20/100 x 9/16 = 2.7 lakh
12th pass female population of State E
= 32 x 19/100 x 10/ 19 = 3.2 lakh
Required ratio = 27 : 32
Having only adequate water supply =25/100 x 1800 = 450 
Having only proper electric supply =15/100 x 1800 = 270
Having only proper education facilities =7/100 x 1800 = 126
Having only telecommunication services= 12/100 x 1800 = 216
Having only health care services =16/100 x 1800 = 288
Having water and electric supply= 6/100 x 1800 = 108
Having proper water supply, electric supply and health care services                     
=8/100 x 1800 = 144
Having proper electric supply telecommunication and health care services         
=5/100 x  1800 = 90
Having all the facilities =6/100 x 1800 = 108     
                                                                                                                     
6.       (D) Number of villages with adequate water supply
= 450 + 108 + 144 + 108 = 810
7.       (A) Number of villages with adequate supply of water and electricity
= 109 + 144 + 108 = 360
8.       (D) Number of villages with proper supply of electricity 
= 270 + 108 + 144 + 90 + 108 = 720
Number of villages not having proper electric supply
= 1800 – 720 = 1080
9.       (B) Number of villages with only proper education facilities = 126

10.   (D) Number of villages with all the facilities = 108