Practice is the key to perfection in Quant, so brush up your skills and test yourself with these 15 questions of Quantitative Aptitude for NICL AO 2017.

Q1. If the successive discount be 20%,10% and 5% then what will be the single equivalent discount?
(a)30%
(b)31.6%
(c)32.4%
(d)25%
(e)None of these

Q2. A man goes to a place on bicycle at speed of 16 kmph and comes back at lower speed. If the average speed is 6.4 kmph in total, then the return speed  (in kmph) is  ?
(a)4
(b)6
(c)7
(d)7.5
(e)3

Q3. The average of one hundred observations was calculated as 35. It was found later, that one of the observation was misread as 83 instead of 53. What is the correct average?
(a)33.7
(b)34.2
(c)34.7
(d)34.8
(e)None of these

Q4. When a bicycle manufacturer  reduced its selling price by 50%, the number of bicycles sold radically increased by 600%. Initially the manufacturer was getting only 140% profit. What is the percentage increase of his profit?
(a)20%
(b)30%
(c)10%
(d)No profit no loss
(e)None of these

S4. Ans.(d)
Sol.
Let the no. of cycles sold initially =x
New no. of cycles sold after decrease in selling price =x+6x=7x
Let initial selling price = 240
Then CP =100
∴ New SP = 120
Initial profit = 140
New Profit = 120 – 100 = 20
∴total initial profit = 140
& total final profit = 20 × 7 = 140
Hence, no profit & no loss

Q5. A sum of money is accumulating at compound interest at a certain rate of interest. If simple interest instead of compound were reckoned, the interest for the first two years would be diminished by Rs. 20 and that for the first three years by Rs. 61. Find the sum.
(a)Rs. 6000
(b)Rs. 8000
(c)Rs. 7500
(d)Rs. 6500
(e)None of these

Directions (6-10): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

Q6.    7, 12, 40, 222, 1742, 17390, 208608
(a) 222
(b) 12
(c) 40
(d) 1742
(e) 208608

6.   (d) The pattern of the number series is :
7 × 2 - 2 = 12
12 × 4 - (2 + 6) = 48 - 8 = 40
40 × 6 - (8 + 10) = 240 - 18 = 222
222 × 8 - (18 + 14) = 1776 – 32 = 1744 not 1742
0 - (32 + 18) = 17440 - 50 = 17390…………

Q7.     6, 91, 584, 2935, 11756, 35277, 70558
(a) 6
(b) 70558
(c) 584
(d) 2935
(e) 35277

Q8.     9050, 5675, 3478, 2147, 1418, 1077, 950
(a) 950
(b) 1418
(c) 5675
(d) 2147
(e) 1077

Q9.      1, 4, 25, 256, 3125, 46656, 823543
(a) 4
(b) 823543
(c) 46656
(d) 25
(e) 256

Q10.    8424, 4212, 2106, 1051, 526.5, 263.25, 131.625
(a) 526.5
(b) 1051
(c) 4212
(d) 8424
(e) 263.25

10.  (b) The pattern of the number series is :
8424 / 2 = 4212
4212 / 2 = 2106
2106 / 2 = 1053 not 1051
1053 / 2 = 526.5
/ 2 = 263.25

Directions (11-15): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
(a) if x < y
(b) if x ≤ y
(c) if x = y or no relation can be established
(d) if x > y
(e) if x ≥ y