Grammy Awards 2021: Full List of Winners

 

 The 63rd annual Grammy Awards were held in Los Angeles on Sunday. In this article, we will be looking at the full list of winners and the title won by them in the 63rd annual Grammy awards.

Grammy Awards 2021: Full List of Winners

  • Record of the Year

 

“Everything I Wanted,” Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski and Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer ( Billie Eilish)

 

  • Album of the Year

 

” Folklore” Taylor Swift

 

  • Song of the Year

 

“I Can’t Breathe,” Dernst Emile II, H.E.R., and Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

 

  • Best New Artist

 

Megan Thee Stallion

 

  • Best Pop Solo Performance

 

“Watermelon Sugar,” Harry Styles

 

  • Best Pop Duo/Group Performance

 

“Rain on Me,” Lady Gaga with Ariana Grande

 

  • Best Pop Vocal Album

 

“Future Nostalgia,” Dua Lipa

 

  • Best Traditional Pop Vocal Album

 

“American Standard,” James Taylor

 

  • Best Dance Recording

 

“10%,” Kaytranada featuring Kali Uchis

 

  • Best Dance/Electronic Album

 

“Bubba,” Kaytranada

 

  • Best Contemporary Instrumental Album

 

“Live at the Royal Albert Hall,” Snarky Puppy

 

  • Best Rock Performance

 

“Shameika,” Fiona Apple

 

  • Best Metal Performance

 

“Bum-Rush,” Body Count

 

  • Best Rock Song

 

“Stay High,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

 

  • Best Rock Album

 

“The New Abnormal,” The Strokes

 

  • Best Alternative Music Album

 

“Fetch the Bolt Cutters,” Fiona Apple

 

  • Best R&B Performance

 

“Black Parade,” Beyoncé

 

  • Best Traditional R&B Performance

 

“Anything For You,” Ledisi

 

  • Best R&B Song

 

“Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello, and Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper featuring H.E.R. and Meshell Ndegeocello)

 

  • Best Progressive R&B Album

 

“It Is What It Is,” Thundercat

 

  • Best R&B Album

 

“Bigger Love,” John Legend

 

  • Best Rap Performance

 

“Savage,” Megan Thee Stallion featuring Beyoncé

 

  • Best Melodic Rap Performance

 

“Lockdown,” Anderson.Paak

 

  • Best Rap Song

 

“Savage,” Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe and Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion featuring Beyoncé)

 

  • Best Rap Album

 

“King’s Disease,” Nas

 

  • Best Country Solo Performance

 

“When My Amy Prays,” Vince Gill

 

  • Best Country Duo/Group Performance

 

“10,000 Hours,” Dan + Shay and Justin Bieber

 

  • Best Country Song

 

“Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby and Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)

 

  • Best Country Album

 

“Wildcard,” Miranda Lambert

 

  • Best New Age Album

 

“More Guitar Stories,” Jim “Kimo” West

 

  • Best Improvised Jazz Solo

 

“All Blues,” Chick Corea, soloist

 

  • Best Jazz Vocal Album

 

“Secrets Are the Best Stories,” Kurt Elling featuring Danilo Pérez

 

  • Best Jazz Instrumental Album

 

“Trilogy 2,” Chick Corea, Christian McBride and Brian Blade

 

  • Best Large Jazz Ensemble Album

 

“Data Lords,” Maria Schneider Orchestra

 

  • Best Latin Jazz Album

 

“Four Questions,” Arturo O’Farrill and the Afro Latin Jazz Orchestra

 

  • Best Gospel Performance/Song

 

“Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard and Terrell Demetrius Wilson, songwriters (Jonathan McReynolds and Mali Music)

 

  • Best Contemporary Christian Music Performance/Song

 

“There Was Jesus,” Casey Beathard, Jonathan Smith and Zach Williams, songwriters (Zach Williams and Dolly Parton)

 

  • Best Gospel Album

 

“Gospel According to PJ,” PJ Morton

 

  • Best Contemporary Christian Music Album

 

“Jesus Is King,” Kanye West

 

  • Best Roots Gospel Album

 

“Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album),” Fisk Jubilee Singers

 

  • Best Latin Pop or Urban Album

 

“YHLQMDLG,” Bad Bunny

 

  • Best Latin Rock or Alternative Album

 

“La Conquista Del Espacio,” Fito Paez

 

  • Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

 

“Un Canto Por Mexico, Vol. 1,” Natalia Lafourcade

 

  • Best Tropical Latin Album

 

“40,” Grupo Niche

 

  • Best American Roots Performance

 

“I Remember Everything,” John Prine

 

  • Best American Roots Song

 

“I Remember Everything,” Pat McLaughlin and John Prine, songwriters (John Prine)

 

  • Best Americana Album

 

“World on the Ground,” Sarah Jarosz

 

  • Best Bluegrass Album

 

“Home,” Billy Strings

 

  • Best Traditional Blues Album

 

“Rawer Than Raw,” Bobby Rush

 

  • Best Contemporary Blues Album

 

“Have You Lost Your Mind Yet?,” Fantastic Negrito

 

  • Best Folk Album

 

“All the Good Times,” Gillian Welch and David Rawlings

 

  • Best Regional Roots Music Album

 

“Atmosphere,” New Orleans Nightcrawlers

 

  • Best Reggae Album

 

“Got to Be Tough,” Toots and the Maytals

 

  • Best Global Music Album

 

“Twice as Tall,” Burna Boy

 

  • Best Children’s Music Album

 

“All the Ladies,” Joanie Leeds

 

  • Best Spoken Word Album

 

“Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth,” Rachel Maddow

 

  • Best Comedy Album

 

“Black Mitzvah,” Tiffany Haddish

 

  • Best Musical Theater Album

 

“Jagged Little Pill,” Original Broadway Cast

 

  • Best Compilation Soundtrack For Visual Media

 

“Jojo Rabbit,” Various Artists

 

  • Best Score Soundtrack For Visual Media

 

“Joker,” Hildur Gudnadottir, composer

 

  • Best Song Written For Visual Media

 

“No Time to Die,” Billie Eilish O’Connell and Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

 

  • Best Instrumental Composition

 

“Sputnik,” Maria Schneider, composer (Maria Schneider)

 

  • Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

 

“Donna Lee,” John Beasley, arranger (John Beasley)

 

  • Best Arrangement, Instruments and Vocals

 

“He Won’t Hold You,” Jacob Collier, arranger (Jacob Collier featuring Rapsody)

 

  • Best Recording Package

 

“Vols. 11 & 12,” Doug Cunningham and Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

 

  • Best Boxed or Special Limited Edition Package

 

“Ode to Joy,” Lawrence Azerrad and Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

 

  • Best Album Notes

 

“Dead Man’s Pop,” Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

 

  • Best Historical Album

 

“It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers,” Lee Lodyga and Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)

 

  • Best Engineered Album, Non-Classical

 

“Hyperspace,” Drew Brown, Julian Burg, Andrew Coleman, Paul Epworth, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Jaycen Joshua, Greg Kurstin, Mike Larson, Cole M.G.N., Alex Pasco and Matt Wiggins, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

 

  • Producer of the Year, Non-Classical

 

Andrew Watt

 

  • Best Remixed Recording

 

“Roses (Imanbek Remix),”Imanbek Zeikenov, remixer (Saint Jhn)

 

  • Best Engineered Album, Classical

 

“Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar,’” David Frost and Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti and Chicago Symphony Orchestra)

 

  • Producer of the Year, Classical

 

David Frost

 

  • Best Orchestral Performance

 

“Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

 

  • Best Opera Recording

 

“Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, conductor; Frederick Ballentine, Angel Blue, Denyce Graves, Latonia Moore and Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; the Metropolitan Opera Chorus)

 

  • Best Choral Performance

 

“Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass and Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann and Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus and UCLA Chamber Singers)

 

  • Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

 

“Contemporary Voices,” Pacifica Quartet

 

  • Best Classical Instrumental Solo

 

“Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra,” Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

 

  • Best Classical Solo Vocal Album

 

“Smyth: The Prison,” Sarah Brailey and Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

 

  • Best Classical Compendium

 

“Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke,” Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

 

  • Best Contemporary Classical Composition

 

“Rouse: Symphony No. 5,” Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero and Nashville Symphony)

 

  • Best Music Video

 

“Brown Skin Girl,” Beyoncé, Blue Ivy, and WizKid

 

  • Best Music Film

 

“Linda Ronstadt: The Sound of My Voice,” Linda Ronstadt

 

Download Upcoming Government Exam Calendar 2021

×

Download success!

Thanks for downloading the guide. For similar guides, free study material, quizzes, videos and job alerts you can download the Adda247 app from play store.

Thank You, Your details have been submitted we will get back to you.
×
Login
OR

Forgot Password?

×
Sign Up
OR
Forgot Password
Enter the email address associated with your account, and we'll email you an OTP to verify it's you.


Reset Password
Please enter the OTP sent to
/6


×
CHANGE PASSWORD