Quantitative Aptitude Quiz For Canara Bank PO: 4th December 2018

Dear Aspirants,


Quantitative Aptitude Quiz For Canara Bank PO: 4th December 2018

Numerical Ability or Quantitative Aptitude Section has given heebie-jeebies to the aspirants when they appear for a banking examination. As the level of every other section is only getting complex and convoluted, there is no doubt that this section, too, makes your blood run cold. The questions asked in this section are calculative and very time-consuming. But once dealt with proper strategy, speed, and accuracy, this section can get you the maximum marks in the examination. Following is the Quantitative Aptitude quiz to help you practice with the best of latest pattern questions.



Q1. An article is purchased for Rs. 78,350. Its price was marked up by 30%. It was sold at a discount of 20% on the marked price. What was the profit percent on the cost price?
4
7
5
3
6
Solution:

Q2. What is the difference between the simple and compound interest on Rs. 7300 at the rate of 6 p.c.p.a. in 2 years?
Rs. 29.37
Rs. 26.28
Rs. 31.41
Rs. 23.22
Rs. 21.34
Solution:

Q3. In how many different ways can the letters of the word ‘THERAPY’ be arranged so that the vowel always come together?
720
1440
5040
3600
4800
Solution:
The word THERAPY consists of 7 distinct letters in which E & A are two vowels. We get THRPY (EA) keeping together as single entity.
Number of Permutations when vowels are together = 6!×2!=1440

Q4. A certain amount was to be distributed among A, B and C in the ratio 2 : 3 : 4 respectively, but was erroneously distributed in the ratio 7 : 2 : 5 respectively. As a result of this, B got Rs. 40 less. What is the amount?
Rs. 210
Rs. 270
Rs. 230
Rs. 280
None of these
Solution:

Q5. The area of a square is 1444 square metres. The breadth of a rectangle is 1/4 th of the side of the square and the length of the rectangle is thrice the breadth. What is the difference between the area of the square and the area of the rectangle?
1152.38 sq. mtr.
1169.33 sq. mtr.
1181.21 sq. mtr.
1173.25 sq. mtr.
None of these
Solution:

Directions (6-10): What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate the exact value). 

Q6. (41.33)²+(7.96)²-(22.02)²=?
1260
1440
1580
1540
1380
Solution:

Q7. 41% of 601 – 250.17 = ? – 77% of 910
800
500
710
650
550
Solution:

Q8. 52001÷60×29= ? ×41
700
650
500
550
680
Solution:

Q9. 701/52÷11/699×112/102= ?
700
850
980
800
650
Solution:

Q10. √5378×√3330÷√360= ?
200
250
300
225
325
Solution:

Directions (11-15): What will come in place of the question mark (?) in the following number series? 

Q11. 28, 39, 63, 102, 158, (?)
232
242
233
244
222
Solution:
The pattern of the number series is:
28 + 11 = 39
39 + 24 (=11+13)=63
63+39(=24+15)=102
102 + 56 (= 39 + 17) = 158
158 + 75 (= 56 + 19) = 233

Q12. 7, 16, 141, 190, 919, (?)
1029
1019
1020
1030
1040
Solution:
The pattern of the number series is:
7+3²=7+9=16
16+5³=16+125=141
141+7²=141+49=190
190+9³=190+729=919
919+11²=919+121=1040

Q13. 12, 17, 32, 57, 92, (?)
198
195
137
205
147
Solution:
The pattern of the number series is:
12 + 5 × 1 = 17
 17 + 5 × 3 = 32
32 + 5 × 5 = 57
57 + 5 × 7 = 92
92 + 5 × 9 = 137

Q14. 586, 587, 882, 1766, 4417.5, ?
15255.5
11255.5
13255.5
1325.55
13455.5
Solution:
The pattern of the number series is:
586 ×1+1= 587
 587 × 1.5 + 1.5 = 882
 882 ×2 + 2 = 1766
1766 × 2.5 + 2.5 = 4417.5
4417.5 × 3 +3 = 13255.5

Q15. 64, 54, 69, 49, 74, 44, ?
89
69
59
99
79
Solution:
The pattern of the number series is:
64-10=54
54+15=69
69-20=49
49+25=74
74-30=44
44+35=79

               






You May also like to Read:

       

Print Friendly and PDF

No comments