# Quantitative Aptitude for IBPS PO Prelims Exam: 21st August 2018

**Dear students,**

**Numerical Ability or Quantitative Aptitude**Section has given

**heebie-jeebies**to the aspirants when they appear for a banking examination. As the level of every other section is only getting complex and convoluted, there is no doubt that this section, too, makes your blood run cold. The questions asked in this section are calculative and very time-consuming. But once dealt with proper strategy, speed, and accuracy, this section can get you the maximum marks in the examination. Following is the

**Quantitative Aptitude quiz**to help you practice with the best of latest pattern questions.

**Directions (1-5): What will come in place of (?) in the following numbers Series?**

**Q1. 3, 7, 23, 95, ?, 2879**

575

479

497

383

2878

Solution: B

Series is

3×2+1=7

7×3+2=23

23×4+3=95

95×5+4=479

479×6+5=2879

3×2+1=7

7×3+2=23

23×4+3=95

95×5+4=479

479×6+5=2879

**Q2. 2.5, 30, 300, 2400, 14400, ?**

57,600

56,700

28,800

47,600

67,600

Solution: A

Series is

2.5 × 12 = 30

30 × 10 = 300

300 × 8 = 2400

2400 × 6 =14,400

14,400 × 4 = 57,600

2.5 × 12 = 30

30 × 10 = 300

300 × 8 = 2400

2400 × 6 =14,400

14,400 × 4 = 57,600

**Q3. 15, 28, 50, 108, 247, ?**

507

642

530

582

611

**Q4. 510, 98, 1726, ?, 4094**

252

254

192

194

2742

Solution: D

Series is

8³ – 2 = 512–2 = 510

10² – 2 = 100 – 2 = 98

12³ – 2 = 1728 – 2 = 1726

14² – 2 = 196 – 2 = 194

16³ – 2 = 4096 – 2 = 4094

8³ – 2 = 512–2 = 510

10² – 2 = 100 – 2 = 98

12³ – 2 = 1728 – 2 = 1726

14² – 2 = 196 – 2 = 194

16³ – 2 = 4096 – 2 = 4094

**Q5. 1152, 288, 864, 216, 648, 162, ?**

496

466

121.5

645

486

Solution: E

Pattern is

1152 ÷ 4 = 288

288 × 3 = 864

864 ÷ 4 = 216

216 × 3 = 648

648 ÷ 4 = 162

162 × 3 = 486

1152 ÷ 4 = 288

288 × 3 = 864

864 ÷ 4 = 216

216 × 3 = 648

648 ÷ 4 = 162

162 × 3 = 486

**Q6. The ratio of efficiency of Richa to that of Dipti is 3 : 5. If Richa and Raghu together can do the same work in 12 days and Raghu alone can complete it in 18 days then in how much time Dipti alone will complete the same work?**

20 days

21.6 days

18 days

24.6 days

25.6 days

**Q7. The ratio of present ages of P, Q and R is 3 : 4 : 5. After 4 years, the average ages of all the three will be 24 years. What was the difference between ages of Q and R, 6 years before?**

5 years

6 years

8 years

10 years

12 years

**Q8. There is a 120 litre mixture of alcohol and water. The ratio of alcohol to water is 7 : 5. A shopkeeper mixes a certain amount of water in order to make the ratio of alcohol to water 5 : 6. Find the new quantity of water is what percentage of original quantity of water in the mixture?**

168%

175%

160%

178%

172%

**Q9. The cost price of a T.V is 72% of marked price of a fridge. The shopkeeper allows 25% discount on marked price of fridge and sells it at a profit of 20%. If cost price of the fridge is Rs. 5,000 then what is the cost price of T.V.?**

Rs. 5,000

Rs. 6,460

Rs. 5,760

Rs. 5,680

Rs. 6,870

**Q10. A train can cross a tunnel in 24 seconds. Another train can cross the same tunnel in 40 seconds. If length of tunnel is 120 m and ratio of their speed is (faster to slower) 4 : 3 then after how much time both train will cross each other if both trains are running towards each other in opposite direction. (Length of faster train is 75% of that of slower train)**

40 sec.

18 sec.

36 sec.

24 sec.

32 sec.

**Directions (11-15): The following bar graph shows the percentage of male and females in five different localities of Delhi (Rest percentage is of children). Study the graph carefully and answer the related questions. Children are below 18years in age and are not classified as male and female.**

**Q11. If total population of Mayur Vihar is 24,000 and that of Laxmi Nagar is 48,000 then what is the difference between no. of children in these localities?**

360

480

540

460

380

**Q12. If total population of ITO is 18,000 then what is the no. of children who lives in ITO?**

1240

1640

1440

1400

1340

**Q13. What is the average of the number of males in Laxmi Nagar, ITO and Connaught Place if population of Laxmi Nagar, ITO and Connaught Place is 48,000, 18,000 and 40,000 respectively?**

17,920

18,220

16,720

17,820

18,020

**Q14. If total population of Connaught place and Dwarka be 40,000 and 60,000 respectively then total no. of children in Dwarka is how much percent more/less than that in Connaught Place?**

150%

80%

75%

125%

120%

**Q15. Find the ratio of females in Mayur Vihar and Dwarka together to the females of Laxmi Nagar and Connaught place together**

2 : 3

3 : 4

Can’t determined

4 : 5

5 : 3

Solution: C

Here we cannot find the answer because total population of any of the given localities is not given.